dżem truskawkowy

Dżem truskawkowy z Amaretto

Prosty i pyszny dżem z truskawek z dużymi kawałkami owoców i migdałową nutą likieru Amaretto. Smakuje jak włoskie lato zamknięte w słoiku! Jest idealnie słodki, lekko kwaśny i bardzo owocowy… To najlepszy moment, żeby przygotować kilka słoików na zimę. 

Dżem truskawkowy 

Gdy miksowałam dżemy truskawkowe dla dzieci, mąż zerkał mi ze smutkiem przez ramię. Poprosił, żebym nie miksowała wszystkich truskawek. Ale niestety, było już na to za późno. Uwielbiam mojego męża i nie mogłabym pozwolić, aby dżemowy smutek spędzał mu sen z powiek. Postanowiłam więc, że zrobię partię dżemu tylko dla dorosłych – z dużymi kawałkami truskawek, galaretowatym musem do smarowania oraz nutką migdałowego Amaretto. Coś wprost idealnego do porannego tosta czy polsko-francuskiego laguna.

dżem truskawkowy
Dżem truskawkowy z Amaretto

Jak przygotowywać przetwory?

Przede wszystkim musisz zadbać o czyste i wyparzone słoiki lub butelki, aby nie było w nich żadnych drobnoustrojów. Przez bakterie cała Twoja robota poszłaby na marne, więc nie odpuszczaj tego, według mnie, najważniejszego kroku. Tuż przed wlaniem syropu do słoików lub butelek musisz je dokładnie osuszyć. Woda także powoduje psucie produktów, ponieważ i w niej zwykle są jakieś bakterie. Pamiętam, gdy wiele lat temu pominęłam te kroki, myśląc, że to bujda dla ludzi, którzy mają dużo czasu. Zakończyło się to tragiczne – cały zapas dyniowego pure wylądował na ścianach piwnicy, tuż po eksplozji jaką wywołał nagromadzony w słoikach dwutlenek węgla. Wierz mi, było co sprzątać. Dlatego ucz się na moich błędach. 

Sok z cytryny do dżemu

Jeśli chcesz zachować piękny kolor dżemu truskawkowego musisz pamiętać o przeciwutleniaczu. Proces utleniania, w dużym skrócie, polega m.in. na zmianie składu i koloru owoców. Naturalnym przeciwutleniaczem jest sok z cytryny. To dzięki niemu wszystkie moje przetwory owocowe są takie kolorowe. Możesz kupić gotowy, wyciśnięty, ekologiczny sok z cytryn albo wyciskać go na bieżąco. Uważam, że lepiej sprawdza się opcja “na świeżo”. Wypróbowałam obie opcje i według mnie owoce wymieszane ze świeżym sokiem zachowują kolor na dużej. Jednak jeśli robisz dużo dżemów może to być męczące, dlatego wykorzystaj opcję z gotowym sokiem. 

dżem truskawkowy
Pyszny dżem truskawkowy

Jakie truskawki wybrać do dżemu

Przede wszystkim skup się na tym, żeby były świeże. Owoce na przetwory nie mogą mieć plam, pleśni czy zacieków. Muszą być twarde i jędrne. Najlepiej jeśli kupisz koszyk truskawek i od razu po przyniesieniu do domu zabierzesz się za przygotowanie dżemu. Truskawki bardzo szybko pleśnieją, szczególnie jeśli od razu je wypłuczesz. Dlatego płucz je na bieżąco i tylko tyle ile zamierzasz zjeść czy zużyć. Masz wtedy gwarancję, że dłużej będą świeże i pyszne. 

Składniki

ok. 3 słoiki po 300 ml 

  • 1 kg truskawek 
  • 500 g cukru żelującego 2:1 (lub zwykłego i 20 g pektyn roślinnych)
  • 50 ml soku z cytryny 
  • 50 ml likieru Amaretto 
  • 20 g cukru waniliowego

Przygotowanie

  1. Soiki i nakrętki umyj i wyparz – zalej wrzątkiem i odstaw na 10 minut, umyj w zmywarce albo wyparz w piekarniku w 120 stopniach na kratce (wcześniej je odkręć). 
  2. Dokładnie osusz słoiki i nakrętki. To warunek konieczny. 
  3. Odstaw, aby czekały w pogotowiu. 
  4. Truskawki umyj i obierz. W tej kolejności. 
  5. Zasyp truskawki cukrem żelującym lub cukrem białym z dodatkiem 20 g pektyn. 
  6. Dodaj do dżemu sok wyciśnięty z jednej cytryny, ok. 50 ml oraz Amaretto.
  7. Gotuj dżem przez 20 minut, bez przykrycia, aby odparował.
  8. Sok powstały od razu po zagotowaniu powinien w 1/3 odparować.  
  9. Gotowy dżem przelewaj chochelką do słoików.
  10. Postaraj się, aby w każdym słoiku była podobna ilość truskawek. 
  11. Zakręcaj słoiki przez ścierkę i stawiaj do góry dnem, aby wytworzyła się próżnia. Gdy wieczka są wklęsłe dżem jest gotowy. 
  12. Dżem możesz zapasteryzować.