dżem z agrestu przepis

Dżem z agrestu

Pyszny, kwaskowy dżem z agrestu. Smakuje naprawdę wyjątkowo i podkreśla smak naleśników, pancake’ów czy tostów ale też mięs czy serów na zimno. Zrób chociaż kilka słoików, bo dżem agrestowy jest jedyny w swoim rodzaju.

Domowy dżem z agrestu

Podczas robienia domowych przetworów, a więc także dżemu z agrestu, musisz pamiętać o kilku ważnych rzeczach. NIe ma sensu, żebym pisała o tym po raz kolejny, dlatego odsyłam Cię do przepisu na dżem truskawkowy z amaretto, gdzie o tym poczytasz. Gdy już wrócisz do przygotowań przede wszystkim przejrzyj owoce agrestu i wyrzuć wszystkie, które są spleśniałe, mocno obite lub zupełnie miękkie. Mogą być popsute, a przez to zepsuje Ci się cała partia dżemu. To tyle! Dżem agrestowy przygotujesz dosłownie w kilka chwil, a jego urocze pesteczki poprawią Ci nastrój podczas smętnej zimy. 

dżem z agrestu przepis
Domowy dżem z agrestu

Pektyny do dżemu

Agrest ma w sobie masę pektyn, dlatego robiąc dżem z agrestu nie trzeba dodawać do niego ani pektyny ani cukru żelującego (nomen omen z pektynami). Wystarczy, że pogotujesz go do rozpadnięcia owoców i odparowania soku. Niewątpliwie to jeden z najmniej kłopotliwych przetworów, który można zrobić w zaledwie 30-35 min. Na dodatek smakuje niesamowicie i rzadko można go kupić w sklepach. Oczywiście dżem możesz zjeść nie tylko na słodko. Z uwagi na swoją cierpkość jest idealnym dodatkiem do deski serów czy wędlin. Bez wątpienia go pokochasz.

Składniki

  • 1 kg agrestu
  • 600 g cukru 
  • sok z 1/2 cytryny 
  • 50 ml wody

Przygotowanie

  1. Owoce umyj, obierz i przejrzyj. Wyjmij wszystkie, które są zepsute.
  2. Owoce zasyp cukrem, dodaj wodę i sok.
  3. Gotuj dżem, mieszając co jakiś czas, 25-30 minut, bez przykrycia. 
  4. Gdy owoce popękają, skórki się rozgotują, a 1/3 soku odparuje, dżem jest gotowy. 
  5. Przelej gorący dżem do czystych, suchych i wyparzonych słoików.
  6. Odstaw do góry dnem. Dopiero gdy wieczka będą wklęsłe, a słoiki zimne stawiaj je normalnie.
  7. Dżem możesz zapasteryzować.