frużelina truskawkowa

Frużelina truskawkowa

Pyszna, gęsta frużelina truskawkowa to coś co nierozłącznie kojarzy mi się z latem. Przygotujesz ją w kilka chwil, a podane z nią desery zachwycą i małych i dużych smakoszy. Idealna do naleśników czy gofrów, ale równie świetnie sprawdzi się jako samodzielny deser, wyjadana wprost ze słoika. 

frużelina do gofrów
Idealna do gofrów

Frużelina truskawkowa do gofrów

To nic innego jak owoce w żelu. Czym jest ten tajemniczo brzmiący żel? Otóż to zwyczajny kisiel na mące ziemniaczanej. Jednak, zupełnie przypadkiem, podrasowałam ten przepis. Kiedyś zabrało mi kisielu do frużeliny, a akurat robiłam ją moim dzieciom do domowych gofrów, i zastąpiłam kisiel truskawkowy budyniem waniliowym. Efekt? Niesamowity! Wanilia i truskawki to super combo, również w tej postaci. Ta frużelina jest przepyszna. To totalne K.O., kto grał w Tekkena, ten wie o co chodzi. 

Jak przygotowywać przetwory?

Przede wszystkim musisz zadbać o czyste i wyparzone słoiki lub butelki, aby nie było w nich żadnych drobnoustrojów. Przez bakterie cała Twoja robota poszłaby na marne, więc nie odpuszczaj tego, według mnie, najważniejszego kroku. Tuż przed wlaniem syropu do słoików lub butelek musisz je dokładnie osuszyć. Woda także powoduje psucie produktów, ponieważ i w niej zwykle są jakieś bakterie. Pamiętam, gdy wiele lat temu pominęłam te kroki, myśląc, że to bujda dla ludzi, którzy mają dużo czasu. Zakończyło się to tragiczne – cały zapas dyniowego pure wylądował na ścianach piwnicy, tuż po eksplozji jaką wywołał nagromadzony w słoikach dwutlenek węgla. Wierz mi, było co sprzątać. Dlatego ucz się na moich błędach. 

frużelina do gofrów
Pyszna frużelina do gofrów

Jakie truskawki wybrać na przetwory

Przede wszystkim skup się na tym, żeby były świeże. Odmiana ma drugorzędne znaczenie, szczególnie teraz, gdy zwykle truskawki kupujemy w sklepach lub na bazarkach jako truskawki. Owoce na przetwory nie mogą mieć plam, pleśni czy zacieków. Muszą być twarde i jędrne. Najlepiej jeśli kupisz koszyk truskawek i od razu po przyniesieniu do domu zabierzesz się za przygotowanie dżemu czy syropu. Truskawki bardzo szybko pleśnieją, szczególnie jeśli od razu je wypłuczesz. Dlatego płucz je na bieżąco i tylko tyle ile zamierzasz zjeść czy zużyć.  Masz wtedy gwarancję, że dłużej będą świeże i pyszne. 

truskawki
Truskawki na przetwory

Składniki

na ok. 3 słoiki po 300 ml 

  • 600 g truskawek 
  • 40 g budyniu waniliowego 
  • 150 g cukru (ok. 1/2 szklanki)
  • 20 g cukru waniliowego 
  • 125 ml wody 
  • sok z 1 cytryny, ok. 50 ml

Przygotowanie

  1. Słoiki wraz z nakrętkami umyj, wyparz i osusz. Odstaw.
  2. Truskawki przejrzyj (zgniłe i bardzo obite wyrzuć), umyj, obierz z ogonków i przełóż do garnka. 
  3. Pokrój truskawki na połówki.
  4. Zasyp truskawki cukrem i cukrem waniliowym.
  5. Wlej do nich sok cytrynowy. 
  6. Zagotuj truskawki. 
  7. W szklance rozrób budyń z wodą.
  8. Gotuj truskawki aż zmiękną, około 5-10 minut.
  9. Do gotujących się truskawek w soku wlej budyń.
  10. Zmniejsz ogień i mieszaj budyń, aż się zagęści i zagotuje, ok. 2-3 minuty.
  11. Gorącą frużelinę przełóż do słoików.
  12. Zakręcaj je i odstawiaj do góry dnem. Zostaw je do wystudzenia. 
  13. Zjedz frużelinę w przeciągu 3-4 tygodni (ma stosunkowo mało cukru, więc nie chroni jej tak dobrze przed zepsuciem).
  14. Jeśli chcesz ją zjeść zimą pasteryzuj słoiki 10-15 min. Zrób to zanim wystygnie.