Najlepsze na świecie gołąbki? Bez wątpienia te domowe! Wszystko ze względu na wspomnienia z dzieciństwa. To one sprawiają, że na naszej twarzy pojawia się uśmiech, gdy czujemy znajomy zapach jakiejś potrawy. W naszym domu gołąbki były jednym z dań, które wprost uwielbiałam. Za najlepsze uważałam gołąbki robione przez mojego dziadka. Zawsze z sosem pomidorowym! Wiele razy robiłam je z dziadkiem, a także z mamą. Dziś chciałam podzielić się z Tobą częścią mojej rodzinnej tradycji, przepisem, który choć nigdy nie był spisany, przekazywany był z pokolenia na pokolenie.
Kulinarne tradycje związane z gołąbkami
Jeśli nie masz wspomnień związanych z parującym garnkiem pysznych gołąbków nic straconego. Jestem zdania, że to my odpowiadamy za kształtowanie własnej tożsamości i naszych tradycji. Zacznij je przygotowywać od czasu do czasu, a Twoja rodzina zacznie o nich mówić i je wspominać, nie tylko dziś, ale i za kilka lat. A teraz pora na kilka praktycznych porad.
Jaką kapustę wybrać do gołąbków
Możesz przygotować gołąbki z kapusty białej lub kapusty włoskiej. Biała kapusta jest twardsza od kapusty włoskiej, więc trochę dłużej się gotuje. No może z tym trochę przesadziłam, bo gołąbki klasyczne gotują się około 40-60 minut dłużej. Ale mają bardziej neutralny smak niż te z kapusty włoskiej. Kapusta włoska jest bardziej ostra i “kapuściana”, przez co nie każdemu może smakować. Moja cała rodzina robiła gołąbki z kapusty białej, więc i ja pozostaję wierna temu kapuścianemu głąbowi.
Czy gołąbki można pasteryzować
Oczywiście! Podobnie do gotowych dań na sklepowych półkach również domowe gołąbki można pasteryzować i przechowywać w słoikach. Ułóż gorące gołąbki dość ciasno w czystych, wyparzonych słoikach i zalej gorącym sosem pomidorowym. Pasteryzuj na sucho lub gorąco, przez 15-20 minut i gotowe! Twoje gołąbki mogą stać w spiżarni nawet kilka miesięcy. Odgrzewaj je według własnych potrzeb, a słoiki po otwarciu przechowuj w lodówce.
Gołąbki pieczone z piekarnika
Swoje gołąbki ułożyć na blaszce do pieczenia i upiec je w piekarniku. Zrób to jeśli nie masz dużego garnka albo kiedy nie chcesz się ubrudzić. A gołąbki potrafią nabrudzić! Zawsze głośno bulgoczą i są żądne atencji kucharza, a gdy o nich zapomnisz dadzą ci w kość – spalona kapusta nie pachnie zbyt dobrze. Jeśli przygotowujesz gołąbki z pieca pamiętaj jednak, żeby ułożyć je ciasno i zalać sosem dopiero po włożeniu do piekarnika – chodzenie z ciężką blachą po kuchni, może skończyć się katastrofą. Co do czasu pieczenia jest podobny do czasu gotowania. Trwa około 60-90 minut w 180 stopniach. Po ok/ godzinie sprawdź gołąbka widelcem czy jest miękki. Jeszcze jedna ważna rzecz. Blachę okryj folią aluminiową, aby gotowały się w swoim własnym sosie. W ekologicznej wersji możesz je upiec pod przykryciem w naczyniu żaroodpornym.
Jednak ja wolę tradycję
Mimo, że gołąbków trzeba doglądać i dociskać je kamieniem (albo czym popadnie), żeby nie wypłynęły na wierzch garnka, ja wolę te przygotowywane w garnku. Mają niezwykły aromat przypiekanej kapusty. Od mojego dziadka, który gotował gołąbki w wielkim garze na piecu, nauczyłam się, żeby przed układaniem gołąbków w garnku na spodzie ułożyć liście kapusty (te które się porwały, albo najmniejsze, z których nie da się złożyć gołąbków), aby gołąbki się nie spaliły. Nie ma opcji, aby kapusta z dna garnka podczas tak długiego gotowania się nie przypaliła. I niech się przypala! W tym cały cymes. Dzięki temu gołąbki duszone w garnku są wyjątkowe i absolutnie przepyszne o wędzonym, karmelowym aromacie. I nawet gorący sos z gołąbków pryskający radośnie wokół, który później trzeba szorować gąbką z płynem, nie zmieni mojego entuzjazmu.
Gołąbki pomidorach czy bez pomidorów, oto jest pytanie
Niektórzy jedzą gołąbki bez sosu pomidorowego. I ja jestem w stanie zjeść gołąbka bez sosu (wtedy ukradkiem podwędzam skądś jakiś ketchup), ale odczuwam wtedy jakiś wewnętrzny niedosyt. Jeśli nie lubisz pomidorów możesz przygotować do gołąbków inny sos np. grzybowy ze śmietaną czy pieczeniowy i dusić je bez przecieru. Ale mam nadzieję, że choć raz spróbujesz gołąbków gotowanych z pomidorami. W mojej rodzinie, już na etapie gotowania, gołąbki zawsze zalewało się przecierem z wodą lub bulionem, aby same w sobie nabrały kwasowości i wyjątkowego pomidorowego zapachu. Dzięki temu zabiegowi gołąbki są wyjątkowe, a ich smak staje się bardziej wyrazisty.
Jak przygotować domowe gołąbki?
Prócz sklejania lub zwijania gołąbków, które radzę podpatrzeć na you tubie przed gołąbkowym debiutem (swoją drogą dobry pomysł na film) mój dziadek miał jeszcze jeden patent, który po prostu rządzi. Zawsze mieszał gorący ryż z surowym mięsem. Dzięki temu nadzienie było klejące i zwarte. Koniecznie zrób to samo. Te gołąbki są lepsze niż inne i lepiej trzymają się podczas gotowania.
na solidny garnek gołąbków gołąbki dodatkowo:Składniki
Rada: do farszu można dodać posiekaną natkę pietruszki, podsmażoną cebulkę albo koperek.
Rada 2: użyj 4 torebek ryżu, ale gotuj ryż bez torebki, dla mnie torebki pełnią funkcję miarek. 400 g ryżu to około 2 szklanek suchego.
Przygotowanie