krokiety z mięsem ania pastuszka

Krokiety z mięsem – idealne do barszczu

Dzwoniła do mnie wczoraj Mama i pytała mnie o krokiety. Jak, z czym, jakie to te naleśniki być powinny? Mówię mamo, jutro wrzucę na bloga przepis i sobie zobaczysz. Także dzisiejszy wpis jest dla Ciebie mamo, a gdy będziesz to czytała, mam nadzieję, że wszystko stanie się jasne. Choć wydaje mi się, że to pewna kokieteria z Twojej strony. Wszakże krokiety robiłaś wielokrotnie i zawsze były najlepsze na świecie. Może po prostu chciałaś być miła i chciałaś połechtać moje ego? Jak każdy artysta, nawet ten kulinarny, lubię być w centrum zainteresowania i służyć innym swą radą. To tyle jeśli chodzi o kulinarną zadumę, a teraz do rzeczy.

Jak zrobić krokiety z mięsem?

Krokiety z mięsem to przepis bardzo prosty. Wystarczą naleśniki, jajka i bułka do panierki oraz ulubiony farsz. Zwykle przy farszu ma się najwięcej kłopotów. Ja, działając w duchu zero warte, wiele lat temu postanowiłam wykorzystywać do krokietów mięsa z rosołu (celowo użyłam liczby mnogiej, zwykle są to różne rodzaje mięs). Pierwsze próby były dość nieudane. Prawdopodobnie przez to, że mięso po gotowaniu jest dość suche. Dlatego pojawił się pomysł dodawania do mięsa jakiegoś warzywa, aby farsz był bardziej kremowy i miękki. Tak narodziła się idea dodawania do farszu gotowanej marchewki z rosołu. To był dobry trop. Jednakże marchewka bez wątpienia ma za mało aromatu. Poszłam więc tropem pierogowym i tak jak w przypadku farszu do pierogów ruskich, tak i tym razem zbawienna okazała się podsmażona na maśle cebula. Och cebulo! Bez Ciebie nie ma gotowania.

krokiety ania pastuszka
Krokiety z barszczem

Jak zrobić naleśniki do krokietów?

Podobnie jak zwyczajne. Ważne jest jednak to, aby nadmiernie ich nie przysmażać, w końcu będą smażone podwójnie. Aby łatwiej się je smażyło wystarczy zrobisz rzadsze ciasto, dzięki czemu usmażysz cieńsze naleśniki. Smaż je także na średniej mocy palnika, na patelni lekko muśniętej tłuszczem (ja smaruję ją pędzelkiem silikonowym, ale jeśli go nie masz użyj kawałka ręcznika papierowego zanurzonego w oleju).

Z czym podać krokiety?

Najsmaczniejsze są z barszczem czerwonym. Ale to nie jedyna propozycja podania. Możesz podać je z sosem pomidorowym lub nawet zapiec je w sosie posypane serem tworząc coś na kształt meksykańskiej enchilady. Pyszne są także z sosem grzybowym albo myśliwskim. Zaręczam, że dla każdego można przyrządzić z krokietem coś miłego.

Składniki

naleśniki: 10-12 sztuk

  • 1 1/2 szklanki mąki
  • 1 szklanka mleka
  • 1 szklanka wody
  • 1 łyżeczka soli
  • 2 jajka
  • olej do smażenia – 3-4 łyżki

farsz:

  • 500 g ugotowanego mięsa np. z rosołu
  • 2 cebule
  • 50 g masła
  • 2 ugotowane marchewki np. z rosołu
  • 1 łyżeczka suszonego czosnku
  • sól, pieprz

panierka:

  • 2 jajka
  • bułka tarta
  • olej do smażenia

Przygotowanie

  1. Zmiksuj składniki na naleśniki w wysokim dzbanku i odstaw na 20 min.
  2. Mięso oddziel dokładnie od kości. Najlepsze będzie mieszane mięso: np. z kurczaka i indyka, kurczaka i wołowiny, etc.
  3. Mięso zmiksuj z marchewkami na gładką pastę.
  4. Na maśle podsmaż posiekaną w drobną kostkę cebulę.
  5. Posól ją dzięki czemu szybciej i ładniej się usmaży.
  6. Wymieszaj gorącą cebulę z mięsem.
  7. Dopraw masę do smaku.
  8. Przykryj, aby nie wyschło. Odstaw.
  9. W tym czasie usmaż naleśniki na posmarowanej olejem patelni.
  10. Ciepłe naleśniki smaruj farszem i zwijaj w krokiety. Nie zaciskaj ich zbyt mocno – mogą popękać. Nie dawaj też za dużo nadzienia i równomiernie je rozsmaruj, pozostawiając mniej więcej 1-1,5 cm wolnego miejsca od brzegu.
  11. Krokiety panieruj w jajkach i bułce.
  12. Smaż je na rozgrzanym oleju, aż będą złote, na średniej mocy palnika. Olej musi zakrywać dno patelni i pokrywać ją około 0,5 cm warstwą. Najlepiej smażyć krokiety pod przykrywką.

Rada: krokiety możesz mrozić w panierce i bez. Jednak lepiej to robić bez panierki. Później rozmrażaj je w lodówce, panieruj i smaż – będą jak świeżutkie.