leczo

Leczo

Leczo to jedna z najprostszych potraw na świecie, która pomimo swojej prostoty jest przepyszna. Szczególnie, że latem i jesienią możesz je wyczarować w kilka chwil z sezonowych warzyw. 

Jak zrobić leczo

Najważniejsza w gotowaniu jest prostota. Z łatwo dostępnych składników możesz zrobić prawdziwe cuda. Podobnie jest w przypadku leczo. Niby banalne, a jednak wybitnie smaczne. A to wszystko tylko dzięki odpowiednim przyprawom i warzywom. Zrób leczo na obiad albo gorące przelej do słoików, zakręć i zostaw na zimę. Niewątpliwie właśnie teraz najlepiej będzie zrobić je z warzyw sezonowych. Pomidory, papryki i cukinie zalewają bazary i sklepy, więc aż żal byłoby nie skorzystać. Wspomnisz moje słowa, bo zimą na pewno zatęsknisz za tym smakiem… No chyba, że zrobisz kilka słoików na zapas.

Domowe leczo

Według mnie to podsmażona z przyprawami cebula tworzy bazę do większości warzywnych dań.  Jeśli gotujesz ją w sosie odpowiednio długo, rozpada się i przyjemnie go zagęszcza. W przypadku leczo jest podobnie. Tutaj również podstawowe składniki to duszone cebula, kolorowa papryka i cukinia. Lecz, jeśli lubisz, możesz dodać do leczo podsmażoną kiełbasę, duszoną wieprzowinę, podsmażonego bakłażana, pieczarki, tofu czy smażony ser paneer. Podstawowy przepis potraktuj jak bazę i daj się ponieść swojej fantazji.

leczo
Proste leczo

Leczo do słoików na zimę

Jeśli chcesz zrobić leczo na zimę musisz zaopatrzyć się w słoiki. Najlepsze będą 600-1000 ml. Mięso dodawaj już po otworzeniu słoika. Podmaż kiełbasę na patelni, a dopiero później wlej leczo. Co do samego przygotowywania przetworów. Gorące leczo wkładaj do czystych, suchych i wyparzonych słoików. Na wierzch każdego słoika wlewaj po 2 łyżki oleju lub oliwy, aby odciąć dostęp powietrza do leczo. To sprawdzony sposób, którego używam, podczas robienia konserw. Jeśli chcesz możesz zapasteryzować słoiki – porady znajdziesz poniżej. Jednak z moich doświadczeń wynika, że jeśli słoiki są czyste i suche, a leczo wrzące, zawartość słoików się nie psuje. 

Składniki

  • 3 cebule
  • 3 papryki 
  • 1-2 cukinie (ok. 1 kg)
  • 4 łyżki oleju 
  • 500 ml pasaty pomidorowej 
  • 2 łyżki wędzonej papryki 
  • 3-4 liście laurowe
  • 1 łyżka ziół prowansalskich
  • 2 łyżki cukru 
  • sól do smaku 
  • ewentualnie 1 łyżka sosu worcester

Przygotowanie

  1. Cebulę pokrój w półplasterki, a paprykę i cukinię w kostkę. 
  2. Na patelni rozgrzej olej. 
  3. Na gorącym oleju przesmaż cebulę, następnie, gdy będzie szklista, dodaj do niej paprykę.
  4. Gdy warzywa zaczną się przysmażać wsyp wędzoną paprykę oraz dodaj liście laurowe, po czym smaż je, aż zaczną pachnieć. 
  5. Po 2-3 minutach smażenia dodaj cukinię. Wymieszaj leczo. 
  6. Smaż warzywa 3-4 minuty, po czym wlej 500 ml przecieru z pomidorów oraz 500 ml wody. 
  7. Duś warzywa na średniej mocy palnika, aż warzywa będą miękkie – około 20 minut. 
  8. Podawaj ze świeżym chlebem. 

LECZO DO SŁOIKÓW:

Przygotowanie

  1. Przygotuj leczo jak powyżej. 
  2. Słoiki i nakrętki umyj, wyparz i wysusz. 
  3. Leczo cały czas podgrzewaj i wkładaj do słoików. Napełniaj słoiki po jednym na raz, do ok. 2 cm od rantu słoika. 
  4. Każdy, pełny słoik zalewaj 2 łyżkami oleju, aby przykryć warzywa. Olej przed zjedzeniem dania możesz wylać, ma jedynie chronić zawartość słoika przed kontaktem z powietrzem, a więc psuciem. 
  5. Zakręcaj dokładnie słoiki i odstawiaj do góry dnem. 
  6. Gdy słoiki się wystudzą możesz je postawić na spodach. Olej wypłynie na wierzch. 
  7. Odstaw słoiki w ciemne miejsce.
  8. Jeśli nie czujesz się pewnie w robieniu przetworów zapasteryzuj je. Na sucho lub mokro. 
  9. Pasteryzacja na sucho: do piekarnika wstaw zakręcone słoiki. Rozpocznij od ciepłego piekarnika. Wstaw ciepłe słoiki i pasteryzuj przez 10 minut w piecu nagrzanym do 130 stopni – odliczaj czas dopiero po osiągnięciu właściwiej temperatury. Gorące słoiki wyjmuj ostrożnie z piekarnika. Odstawiaj do góry dnem. Po czym zimne przenieś do spiżarni. 
  10. Pasteryzacja na mokro: dno dużego garnka wyłóż ściereczką. Zakręć szczelnie słoiki. Wstaw słoiki do garnka. Wlej ciepłą wodę (o temp. podobnej do zawartości słoików). Zagotuj wodę i gotuj słoiki 10 minut. Czas licz od zagotowania. Wyjmij słoiki. Osusz i wystudź. Zimne odstaw do spiżarni.