Leczo to jedna z najprostszych potraw na świecie, która pomimo swojej prostoty jest przepyszna. Szczególnie, że latem i jesienią możesz je wyczarować w kilka chwil z sezonowych warzyw.
Jak zrobić leczo
Najważniejsza w gotowaniu jest prostota. Z łatwo dostępnych składników możesz zrobić prawdziwe cuda. Podobnie jest w przypadku leczo. Niby banalne, a jednak wybitnie smaczne. A to wszystko tylko dzięki odpowiednim przyprawom i warzywom. Zrób leczo na obiad albo gorące przelej do słoików, zakręć i zostaw na zimę. Niewątpliwie właśnie teraz najlepiej będzie zrobić je z warzyw sezonowych. Pomidory, papryki i cukinie zalewają bazary i sklepy, więc aż żal byłoby nie skorzystać. Wspomnisz moje słowa, bo zimą na pewno zatęsknisz za tym smakiem… No chyba, że zrobisz kilka słoików na zapas.
Domowe leczo
Według mnie to podsmażona z przyprawami cebula tworzy bazę do większości warzywnych dań. Jeśli gotujesz ją w sosie odpowiednio długo, rozpada się i przyjemnie go zagęszcza. W przypadku leczo jest podobnie. Tutaj również podstawowe składniki to duszone cebula, kolorowa papryka i cukinia. Lecz, jeśli lubisz, możesz dodać do leczo podsmażoną kiełbasę, duszoną wieprzowinę, podsmażonego bakłażana, pieczarki, tofu czy smażony ser paneer. Podstawowy przepis potraktuj jak bazę i daj się ponieść swojej fantazji.
Leczo do słoików na zimę
Jeśli chcesz zrobić leczo na zimę musisz zaopatrzyć się w słoiki. Najlepsze będą 600-1000 ml. Mięso dodawaj już po otworzeniu słoika. Podmaż kiełbasę na patelni, a dopiero później wlej leczo. Co do samego przygotowywania przetworów. Gorące leczo wkładaj do czystych, suchych i wyparzonych słoików. Na wierzch każdego słoika wlewaj po 2 łyżki oleju lub oliwy, aby odciąć dostęp powietrza do leczo. To sprawdzony sposób, którego używam, podczas robienia konserw. Jeśli chcesz możesz zapasteryzować słoiki – porady znajdziesz poniżej. Jednak z moich doświadczeń wynika, że jeśli słoiki są czyste i suche, a leczo wrzące, zawartość słoików się nie psuje.
Składniki
Przygotowanie
LECZO DO SŁOIKÓW:
Przygotowanie