łosoś w sosie śliwkowym

Łosoś w sosie śliwkowym z azjatycką mizerią

Śliwki mogą być też bazą do dań wytrawnych – dzisiaj pełnią kluczową rolę w marynacie do łososia w sosie śliwkowym z azjatycką mizerią. Rozpływający się w ustach łosoś i słodko-kwaśna, pikantna mizeria to pomysł na pyszny niedzielny obiad. Tak usmażona ryba to jedno z moich ulubionych dań. 

Łosoś w sosie śliwkowym z azjatycką mizerią

Uwielbiam smażonego łososia! Jeśli zabierzesz się za niego odpowiednio, też go pokochasz. Aby ryba wręcz rozpływała się w ustach marynuj ją co najmniej 30 minut, po czym wrzucaj na dobrze rozgrzany olej. Przede wszystkim pamiętaj o tym, żeby smażyć rybę zawsze od skóry – dzięki temu po usmażeniu będzie równa i estetyczna. Nie smaż ryby za długo, myślę, że 7-10 minut wystarczy (10 w przypadku dużych kawałków), aby jej nie wysuszyć. Łosoś jest dość tłusty, przez co łatwo chłonie marynaty, pamiętaj o tym i doprawiaj go na bogato :). 

łosoś w sosie śliwkowym
łosoś w sosie śliwkowym

Marynata do łososia

Powidła śliwkowe są świetną bazą do sosów i marynat. Bez wątpienia wzbogacają smak kurczaka, wieprzowiny czy nawet łososia. Po połączeniu ich z kilkoma kluczowymi dla kuchni azjatyckiej dodatkami otrzymasz marynatę, która przeniesie Cię w kulinarną podróż po Azji. Uwielbiam kuchnię fusion, dlatego często łączę ze sobą różne składniki. Dziś uzyskałam marynatę ala Teriyaki, właśnie dzięki naszym polskim śliwkom. Na zakończenie dodam, że jeśli nie jesz ryb ani mięsa możesz zamarynować w śliwkowej marynacie pokrojone w kostkę tofu – też będzie pyszne. 

Azjatycka mizeria – dodatek do łososia w sosie śliwkowym 

Myślę, że łosoś w sosie śliwkowym powinien być podawany z czymś kwaskowym. Sama ryba bywa mdła. Niegdyś, gdy robiłam go jedynie z brokułami, czegoś mi brakowało. Dlatego teraz łączę go z surówkami z kapusty kiszonej, ogórków kiszonych, papryki marynowanej czy właśnie azjatycką mizerią w różnych odsłonach. Wierz mi, ten dodatek ma kopa! Wystarczy, ze zamarynujesz ogórki w occie jabłkowym (lub ryżowym), cukrze i soli, a zupełnie Cię zaskoczą. W rezultacie zmieniają swoją konsystencję, a po dodaniu chilli i bazylii, są wręcz nieprzyzwoicie dobre, szczególnie z daniami z ryżu.

azjatycka mizeria
Azjatycka mizeria

Składniki

na 2 porcje:

  • 2 x 150 g kawałek filetu łososia ze skórką
  • 3 łyżki powideł śliwkowych
  • 4 łyżki sosu sojowego
  • 2 łyżki sosu ostrygowego lub 1 łyżka sosu rybnego 
  • 2 łyżeczki suszonego czosnku 
  • sól 
  • olej do smażenia
  • sezam do posypania 

azjatycka mizeria:

  • 3 długie, zielone ogórki 
  • 3 łyżki cukru 
  • 4 łyżki octu jabłkowego lub ryżowego 
  • 1 łyżeczka soli 
  • 3 łyżki słodkiego sosu chilli 
  • 1 łyżka oliwy z oliwek 
  • 2/3 łyżeczki posiekanej bazylii
  • kruszone płatki chilli

dodatkowo:

  • brązowy ryż 
  • brokuły

Przygotowanie

  1. Kawałki ryby posól i posyp czosnkiem.
  2. Wstaw wodę na ryż. 
  3. Sos sojowy, ostrygowy i powidła wymieszaj. 
  4. Rybę wysmaruj marynatą i ułóż kawałki mięsem w dół w reszcie marynaty.
  5. Odstaw na co najmniej 30 minut (pod przykryciem). Jeśli będziesz ją zaraz smażyć nie musisz chować jej do  lodówki. Jeśli natomiast będziesz podawać je później lub na drugi dzień schowaj rybę do lodówki. 
  6. Ugotuj w tym czasie ryż i brokuły oraz przygotuj mizerię.
  7. Ryż wstaw do gotującej się wody i gotuj ok. 30 minut. 
  8. Ogórki obierz i zetrzyj na tarce na plasterki. 
  9. Przełóż do miski. Zasyp solą, cukrem i octem. Odstaw na 15 minut. 
  10. Po tym czasie zlej powstały sok i krótko przepłucz ogórki pod wodą. Wielbiciele ostrych smaków nie muszą płukać ogórków – spróbuj i zdecyduj. W każdym wypadku odsącz je z soku.
  11. Do mizerii dodaj sos chilli, posiekaną bazylię i odrobię oliwy. Wymieszaj i odstaw. 
  12. Na patelni rozgrzej olej. Powinien cienką warstwą przykrywać dno patelni. 
  13. Podczas gdy olej się rozgrzewa zerknij na ryż.
  14. Brokuły gotuj ok. 5-6 minut. Czas odliczaj od wrzucenia ich do gotującej się wody. Przede wszystkim pamiętaj, żeby przepłukać różyczki zimną wodą po ugotowaniu – dzięki temu będą ładnie zielone. 
  15. Łososia połóż skórką do patelni. Przykryj i smaż na średniej mocy palnika 4-5 minut. 
  16. Następnie obróć rybę, ponownie przykryj, ale tak, żeby para mogła uchodzić i smaż rybę 2-3 minuty. 
  17. Wyłącz palnik i daj rybie 3-4 minuty, żeby doszła.
  18. Podawaj danie – mizerię rozłóż wcześniej do miseczek, ryż i brokuły rozłóż na talerzach, a na koniec połóż obok nich łososia w sosie śliwkowym i posyp go sezamem. Podawaj od razu.