To ciasto jest pyszne i idealna na Boże Narodzenie. Jeśli znudził Ci się klasyczny makowiec ten podbije Twoje serce. Ale nie jest to tylko ciasto-alternatywa. Jest zwyczajnie przepyszne i warto je piec nie tylko na Boże Narodzenie czy Wigilię. Ja uwielbiam jego puszystość i lekkość, a dodatek chrupiącego, bakaliowego maku jest wspaniały i idealnie komponuje się z resztą ciasta.
Ciasto ucierane
Bez wątpienia najważniejsza podczas przygotowywania ciasta ucieranego jest temperatura składników. Wszystkie muszą być w temperaturze pokojowej. Zarówno jajka, jak i masło. Co do masła ważne jest, aby było miękkie bo tylko wtedy idealnie ubija się z cukrem. Przepis mam od lat i wierz mi, że gdy byłam niecierpliwa ciasto nie było aż tak smaczne, jak zwykle.
Jak piec makowiec ucierany
Możesz go upiec w jednej dużej blaszce albo w dwóch małych keksówkach jak ja. Uwielbiam rozdawać ciasta więc piekę je zwykle w mniejszych foremkach i np. daję przyjaciołom, albo mężowi do pracy. Nie ma to jak pyszne ciasto do porannej kawy! Klasyczna forma 25×30 cm albo dwie mniejsze keksówki 10×20/25 cm lub okrągła tortownica o 26-28 cm średnicy będą idealne. Godny uwagi jest fakt, że większe ciasto piecze się dłużej więc po prostu sprawdź je patyczkiem czy już się upiekło i ewentualnie piecz je odpowiednio dłużej, aż wbity w ciasto patyczek po wyjęciu będzie suchy.
Cukier puder czy cukier kryształ?
Choć ciasto wyjdzie ci z cukrem kryształem, lepsze będzie, gdy przygotujesz je z cukrem pudrem. Dlatego, że cukier puder szybko się rozpuszcza i sprawia, że masa jest gładka i kremowa. Ciasto przygotowane z cukrem pudrem nigdy nie chrupie w zębach, a na dodatek ładnie rośnie i zawsze dobrze łączy się z sypkimi składnikami.
Składniki
Przygotowanie