Pizza z krewetkami. Pyszna, letnia przekąska. Idealna dla tych, którzy na wczasowanie za granicą nie mają czasu, ale chętnie zjedzą coś wprost z włoskiego kurortu. Pyszna i chrupiąca z czosnkową oliwą o niesamowitym aromacie.
Pyszna pizza w domu
Zabawne jest to, że pisząc to właśnie czekam, aż upiecze się kolejna pizza. Mój syn siedzi obok mnie i je pizzę z salami. Polewa ją sobie sosem czosnkowym, który po wielu prośbach w końcu mu zrobiłam. Sos czosnkowy to w końcu jawny zamach na to włoskie danie, ale młodzian go lubi i ma niezwykły dar przekonywania zakodowany w ślicznych, niebieskich oczach. Syn je ze smakiem, a ja czekam na naszą pizzę z krewetkami, szpinakiem i pikantnymi papryczkami z serkiem, bo taką uwielbiamy najbardziej. To połączenie trafia w moje serce, które na przekór odkryciom nowoczesnej medycyny bardziej przypomina kształtem pizzę serwowaną niekiedy w Walentynki.
Historia mojej pizzy
Przyznam, że wiele lat trwało zanim doszłam do takiej wprawy jak dziś. Musiałam upiec dziesiątki pizz, żeby poznać patenty i triki na tę najlepszą. Ale ciężka praca popłaca. Dziś mam na koncie setki placków z sosem i serem mozzarella i powiem Ci, Drogi Czytelniku, że umiem ją zrobić o każdej porze dnia i nocy, w każdych warunkach. Kiedyś nawet zrobiłam pizzę z patelni i upiekłam ją w mikrofalówce, gdy nie było u znajomych piekarnika. Udała się! Jaki jest sekret idealnej pizzy, z której słynę? Postaram się wyjawić Ci kilka zależności, które, gdy zbiegną się w odpowiednim czasie i miejscu sprawiają, że pizza jest idealna.
Jak zrobić pizzę
Czynników jest wiele. Przede wszystkim skup się na tym, aby zaczyn dobrze wyrósł. Ostatnio przekonałam się, że świeże drożdże rosną lepiej niż suszone. Szczególnie jeśli za oknem jest wysoka temperatura. Dlatego to one wiodą prym w mojej kuchni. Myślę, że będzie dobrze, jeśli podzielę Ci przepis na dwa. Pierwszy na szybkie ciasto na pizzę, a drugi na lepsze, długo wyrastające. Długa fermentacja jest kluczem do najlepszej pizzy, ale nie zawsze mam na nią czas. Czasami przyjaciele i rodzina chcą pizzy teraz, a ja nie umiem im jej odmówić.
Jak zrobić zaczyn drożdżowy
Zaczyn robię zawsze według tego samego przepisu i po latach doświadczeń stwierdzam, że ten jest najbardziej efektywny. Mieszam ciepłą wodę z drożdżami, cukrem i mąką, tak aby utworzyć rzadką papkę. Dosłownie od razu widać czy zaczyn wyrośnie, bo pojawiają się na nim bąbelki, a o to właśnie chodzi. Gdy staje się kremowy i puszysty, dodaję do niego bez żalu resztę składników, bo mam pewność, że nic się nie zmarnuje.
Jak nie powinien wyglądać zaczyn do pizzy
Jeśli zaczyn jest wodnisty, rozwarstwia się, jest spieniony jak piwo, a nie puszysty wyrzuć go i zrób ponownie. Spróbuj dolać chłodniejszej wody, pamiętaj, że musi mieć ok. 30 stopni. Zbyt gorąca woda zabija drożdże. Jeśli zaczyn nadal nie wychodzi prawdopodobnie jest coś nie tak z drożdżami. Może są przeterminowane? Na zakończenie dodam, że przerobiłam masę przepisów na pizzę i zaczyn, zanim opracowałam ten idealny, więc nie załamuj się i próbuj.
Szybkie ciasto na pizzę
Do gotowego zaczynu dodaję mąkę, oliwę i sól. Proporcja jest dla obu przepisów taka sama różnią się jedynie czasem dojrzewania. Ciasto, które rośnie krócej, ma mniejszą elastyczność, mniej bąbelków po wypieczeniu i mniej wyrazisty smak chleba. Jednak, poza tym niewiele różni się od pizzy, która rosła całą noc. Obie są pyszne. Ciasto, które rośnie godzinę czy dwie zwykle ustawiam w ciepłym miejscu, aby przyśpieszyć fermentację. W przeciwieństwie do ciasta, które przez noc wyrasta w chłodzie, gdzie fermentacja drożdży zachodziła stopniowo i powoli. Właśnie przez tę stopniową fermentację jest takie smaczne. Ciasto ze zdjęć rosło całą noc.
Klasyczne ciasto na pizzę
Włoska pizza wyrasta w chłodzie przez noc lub dwie. Takie ciasto ma bardzo ładną porowatą strukturę z bąbelkami. Dzięki dużej zawartości glutenu jest elastyczne, a także szybciej i ładniej się formuje. Dzięki fermentacji nie wymaga też tak dużej ilości mąki do podsypywania. Po upieczeniu przyjemnie chrupie od spodu i jest puszyste na brzegach. Dlatego jeśli masz więcej czasu przygotuj je. Myślę, że ci posmakuje, a jeśli lubisz francuskie bagietki naprawdę je pokochasz.
Jak zrobić dobrą pizzę
Gdybym miała wybrać najważniejszą rzecz, która ma wpływ na wypiekanie pizzy bez wahania wskazałabym na kamień szamotowy. To najlepiej zainwestowane kilkadziesiąt złotych dla każdego, kto robi pizzę w domu. Pizza wypiekana na kamieniu diametralnie różni się od tej z blachy. Jest chrupiąca, bo kamień pochłania wilgoć, i dużo lepiej smakuje. Kamień kupisz w wielu sklepach. Ja znalazłam go w Duce, ale na Allegro też znajdziesz ich sporo. Ważne, aby nie był za ciężki i nie za duży, aby łatwo można było go przechowywać. Jeśli nie chcesz kupować kamienia odwróć do góry dnem blachę z piekarnika, rozgrzej ją i traktuj jak kamień – ściągaj na nią pizzę z drewnianej deski. Dzięki temu uzyskasz podobny, chrupiący spód jak w przypadku kamienia.
Jak używać kamienia do pizzy
Pamiętaj, aby nagrzewać kamień od zimnego piekarnika i wyjmować go z pieca po wystudzeniu. Szkoda, aby pękł. Kamienie do pizzy z czasem stają się ciemne. Wnikają w nie soki z pizzy, które dodają każdym następnym pizzom aromatu. To naprawdę tajemnicza i wspaniała część tego rytuału. Ale nie oznacza to, że nie musisz dbać o swój kamień. Jeśli chcesz, aby służył Ci lata czyść go po wystudzeniu, wodą i gąbką bez detergentów, zbierając zabrudzenia, które da się wyczyścić. Te które wchłonęły w kamień, po prostu zostaw.
Oliwa do pizzy
Najlepszy dodatek do pizzy to według mnie oliwa czosnkowa. Zjadłam ją w jednej z pizzerii i zakochałam się tym pomyśle. Zmiksuj świeżą oliwę extra virgin z czosnkiem i też poznaj ten wyjątkowy smak. Niby niepozorny dodatek, a zmienia postać rzeczy. Ważne jest to, żebyś zmiksował/a na gładką pastę oliwę z czosnkiem, a nie wymieszał/a ją z np. przeciśniętym przez praskę. Wierz mi to nie to samo. Zaręczam Ci. Dopiero gładko zmiksowana, mętna oliwa z czosnkiem ma w sobie tę magię.
Ciasto na pizzę
Na zakończenie dodam, że ilość mąki w pizzy może się zmieniać. Każda mąka jest inna – ma inny skład i inaczej się zachowuje. Do pizzy używam różnych mąk – włoskiej 00, tortowej czy poznańskiej. Z każdej wychodzi smaczna. Bez względu na rodzaj mąki najważniejsze jest to, żeby ciasto, które rośnie nie było zbyt twarde. Lepiej dosypać mąki podczas formowania placków niż ryzykować, że pizza nie wyrośnie, bo jest zbyt ciężka. Dlatego zapamiętaj: ciasto po wyrobieniu powinno być elastyczne. Nie może być twardą kulką, aby urosło, a później łatwo dało się formować. Dopiero, gdy wyrośnie podsypuj je mąką, już podczas dzielenia na kulki i placki, aby nie kleiły się do deski czy rąk. Reasumując pizza to temat rzeka, jeśli masz jakieś pytania napisz do mnie na Instagramie lub przez formularz kontakt.
4-5 pizz o średnicy 25 cm Sos: Krewetki: Dodatkowo: Szpinak: Oliwa czosnkowa:Składniki
Przygotowanie