Risotto z dyni z dzikim ryżem

Risotto z dyni z dzikim ryżem

Risotto z dyni z dzikim ryżem to przepyszna dyniowa, wytrawna propozycja. Pokochasz ją za kremowość, bogatą strukturę, niezwykłe aromaty wina i tymianku oraz intensywnie pikantny smak parmezanu. Myślę, że to bardzo udana polsko-włoska kooperacja. Uwierzysz, że piękny, pomarańczowy kolor zawdzięcza jedynie dyni? 

Jaki ryż wybrać do risotto

Choć do risotto zwykle wykorzystuje się właściwie dwa gatunki ryżu, a mianowicie arborio i carnaroli, ja czasem zmieniam reguły gry. Wspomniane ryże są kleiste, fajnie chłoną płyn i sprawiają, że potrawa jest naturalnie lepka. Jeśli jednak nie masz ich pod ręką, albo masz ochotę na kolorowy ryż pamiętaj o jednej rzeczy. Najważniejsze jest to, żeby Twój ryż się nie rozgotowywał – dlatego zwykły ryż biały, jaśminowy czy basmati odpadają. Dziś wykorzystałam ryż długoziarnisty z dzikim. Dziki ryż ma przyjemnie kwaskowy smak i śliczny fioletowy kolor. Idealnie kontrastuje z pomarańczowym. Wspomnianą mieszankę, możesz zrobić samodzielnie lub kupić gotową, np. od Uncle Ben’sa. Lubię ją, szczególnie za to, że ryż się nie klei i gotuje al dente, ale też świetnie wygląda na talerzu. Nie wiem jak oni to robią, że ich ryż gotuje się w 20 minut. Zwykle dziki ryż potrafi gotować się nawet 40-50 minut, po moczeniu przez noc. 

risotto z dyni
Pyszne risotto z dyni

Risotto z dyni z dzikim ryżem 

Przede wszystkim, gdy robisz risotto z dyni z dzikim ryżem (i każde inne risotto) musisz pamietać o podsmażeniu warzyw z ryżem. Ten krok jest kluczowy. Dopiero po chwili i w porcjach wlewaj do garnka wino i bulion lub wodę. Jeśli wlejesz płyn od razu nie uzyskasz tego wspaniałego efektu idealnej kremowości. Mieszaj risotto i nie opuszczaj go na dłużej niż 3-4 minuty, bo się przypali. Cierpliwie je podlewaj, a efekt będzie piorunujący. Na zakończenie dorzuć do garnka parmezan, bez niego kuchnia włoska nie istnieje, oraz odrobinę masła. Masło przyjemnie dopieści danie, dlatego nie pomijaj tego kroku. Przygotowanie dobrego risotto zajmie Ci maksymalnie 25-30 minut, więc chyba nie ma na co czekać. Bierzmy się do roboty!

Składniki

na 3-4 porcje

  • 125 g suchego ryżu
  • 150 g pure z pieczonej dyni hokkaido (poza sezonem użyj piżmowej lub mrożonej)
  • 1 duża cebula lub 2 małe
  • 1 łyżeczka posiekanego imbiru 
  • 3 łyżki oliwy 
  • 1 łyżeczka suszonego tymianku 
  • 125 ml białego, wytrawnego wina (1/2 szklanki)
  • 0,5 l bulionu lub wody
  • 4 łyżki startego parmezanu + do podsypania
  • sól, pieprz 
  • 25 g masła
  • 2-3 łyżki natki pietruszki + do dekoracji 

Przygotowanie

  1. Na rozgrzanej oliwie przesmaż posiekaną w kostkę cebulę i imbir. Smaż 2-3 minuty. 
  2. Następnie dodaj do garnka ryż. Przesmaż ryż, aż będzie szklisty, trwa to do 3,4 minut. 
  3. Do garnka dodaj pure z dyni (możesz też dodać dynię pokrojoną w kostkę).
  4. Wymieszaj i przesmaż, po czym wlej wino, dodaj tymianek i gotuj na średnim ogniu, mieszając 2-3 minuty. Gdy ryż zacznie wypijać płyn podlewaj go bulionem, w 3-4 turach i mieszaj. Każdą następną porcję wlej dopiero w momencie, gdy ryż będzie przywierał do garnka z racji na brak płynu.
  5. Po około 15 minutach gotowania i podlewania spróbuj ryżu, jeśli jest al dente dodaj do risotto z dyni z dzikim ryżem parmezan i 2-3 łyżki posiekanej natki, jeśli jest za twardy gotuj go jeszcze chwilę. 
  6. Następne dokładnie wymieszaj risotto i ponownie spróbuj. Próbowanie przy gotowaniu risotta, to kluczowa sprawa – każdy ryż gotuje się inaczej.
  7. Dopraw danie solą, pieprzem i wmieszaj do risotto masło. 
  8. Podawaj od razu posypane natką i parmezanem.