chłodnik z buraków

Szybki chłodnik (bez gotowania)

Lubisz chłodnik, ale męczy Cię obieranie buraków, tarcie i gotowanie? Wpadłam na pomysł, który zmieni Twoje podejście do chłodnika. Oto pyszny, słodko-kwaśno-pikantny chłodnik z buraczków z warzywami, który zrobisz w 15 minut. Niemożliwe? A jednak.

Chłodnik z buraczków

Na upały najlepsze są lekkie obiady. Chłodnik z pewnością do nich należy. Jest orzeźwiający, sycący i naprawdę pyszny. Ponieważ w upalne dni zawsze męczyło mnie obieranie i gotowanie buraków.  Zaczęłam myśleć czy tarte buraczki w wiórkach nie byłyby tutaj dobrym sposobem na skrócenie czasu przygotowania chłodnika. Dlatego, jak pomyślałam tak zrobiłam, a efekt bardzo pozytywnie mnie zaskoczył. Okazało się, że buraczki, które zwykle podawałam do mielonego (mój syn uwielbia taki zestaw), idealnie pasują do chłodnika. Mało tego, dzięki przyprawom (soli, cukrowi i octowi) chłodnika prawie nie trzeba doprawiać! To ogromny plus jeśli masz problem odpowiednim z wyważeniem przypraw.

chłodnik
Prosty chłodnik z buraków bez gotowania

Szybki chłodnik

W przeciwieństwie do klasycznego chłodnika z gotowanymi buraczkami czas przygotowania tego to maksymalnie 15-20 minut. Oczywiście wszystko zależy od tego jak długo będziesz siekać i trzeć warzywa. Masz maszynkę do tarcia? Świetnie. Zrobisz zupę z przepisu jeszcze szybciej. Jeśli miałabym mieć dla Ciebie jakaś radę. Przede wszystkim wybierz buraczki o możliwie najkrótszym składzie. Ale mam dobrą wiadomość. Właściwie większość z nich jest bez konserwantów, bo są pasteryzowane. Dla „kolorku” dodaję do chłodnika zagęszczonego soku buraczanego. Używam soku lub barszczu np. tego lub tego. Oba są gęste, o bogatym ciemnoburgundowym kolorze. Bez problemu dostaniesz je w sklepach. Krakusa nawet w tych niedużych, a Rosolove np. na frisco.pl

Składniki

6 misek chłodnika

  • 200 g buraczków tartych, wiórków, ze słoika
  • 150 ml zagęszczonego soku z buraków
  • Pęczek rzodkiewki
  • 2 długie zielone ogórki
  • Pęczek szczypiorku
  • Pół pęczka koperku (lub 1 mały z marketu)
  • 800 ml kremowego jogurtu naturalnego (2 duże kubki)
  • 6 jajek, ugotowanych na twardo
  • Sok z 1 cytryny
  • 1-2 łyżki miodu (cukru) do smaku
  • Sól, pieprz

Przygotowanie

  1. Jajka ugotuj na twardo.
  2. Ogórki i rzodkiewki umyj.
  3. Zielone ogórki obierz i zetrzyj na grubych oczkach tarki i wrzuć do garnka.
  4. Odciśnij z nich wodę i wylej.
  5. Rzodkiewki zetrzyj na grubych oczkach tarki, dodaj do ogórków.
  6. Posiekaj koperek i szczypiorek.
  7. Do garnka wrzuć zioła, buraki i jogurty.
  8. Wlej sok z buraków i cytryny.
  9. Wymieszaj, spróbuj i ewentualnie dopraw.
  10. Chłodnik najlepszy jest po 1-2 godzinach w lodówce.
  11. Podawaj zupę z jajkiem ugotowanym na twardo.