wegański sernik z nerkowców

Wegański sernik borówkowy z orzechami

Wegański sernik borówkowy z orzechami to jeden z moich kulinarnych eksperymentów zakończonych spektakularnych sukcesem. Kremowy, tłusty, solidny i owocowy sernik bez deka mleka, na spodzie z daktyli i orzechów jest tak pyszny, że musisz go spróbować. 

Wegański sernik z nerkowców

Przyznam, że śledzę trendy w wegańskiej kuchni, a wegańskie serniki są chyba jednym z najpopularniejszych. Bloggerzy robią je z kaszy jaglanej, tofu czy właśnie nerkowców. Jadłam większość i myślę, że właśnie ten z nerkowców jest najbliższy memu sercu. Dlatego w końcu zabrałam się za zrobienie wegańskiego sernika w swoim domu. Wybór był prosty – zacznę od nerkowców i borówek, bo to musi być dobre. Przede wszystkim musiałam namoczyć orzechy, żeby były miękkie i dały się zmiksować na nerkowcowy krem. Później, dodałam coś słodkiego i kwaśnego inspirując się masą przepisów, które przeczytałam w sieci. Szukałam odpowiednich proporcji, dodając wszystkiego po łyżce, podczas miksowania nerkowców, aby odnaleźć balans między smakiem słodkim, kwaśnym i orzechowym. Udało się. Następie wylałam krem orzechowy na przygotowany wcześniej spód.

sernik z nerkowców
Wegański sernik z nerkowców

Spód do ciasta z orzechów

Bakaliowy spód do sernika z nerkowców, to objawienie. Jadłam go już wielokrotnie na mieście, ale w swoim domu jeszcze go nie robiłam. Orzechy zmiksowane z daktylami to klasyczne połączenie, które znajdziesz m.in. w większości bakaliowych batoników. Poszłam więc za ciosem i wybrałam mieszankę orzechów: włoskich, laskowych i migdałów, żeby zapewnić ciastu ciekawy smak i fajną teksturę. Sprawdziły się idealnie. Ze względu na to, że daktyle szybko wysychają mam dla Ciebie radę. Jeśli masz w szafce suche daktyle namocz je we wrzątku i odstaw na 10 minut, żeby zmiękły przed miksowaniem, a spód sernika będzie idealny.

wegański spód do ciasta
Tak wygląda wegański spód do ciasta

Wegański sernik borówkowy

Dobrze, to teraz to, na co najpewniej czekasz. Jak smakuje mój wegański sernik borówkowy? Obłędnie! Ma bogatą teksturę i konsystencję. Masa serkowa jest kremowa, ale równocześnie sycąca i zbita, o dużej gęstości. Ciasto łatwo ulega widelcowi i przyjemnie rozpływa się na podniebieniu. Owocowy smak borówek i sok z cytryny cudownie ożywiają smak mdłych, mlecznych orzechów nerkowca. Jeśli masz ochotę możesz zrobić sernik wegański w dużej 20 cm formie. Praktyczne porady to przełożenie sernika z zamrażarki do lodówki 1-2 godziny przed podaniem. Po tym czasie sernik mięknie i zyskuje odpowiednią kremowość. 

wegański sernik
Wegański sernik przed mrożeniem – zwróć uwagę na trik z papierem do pieczenia

Składniki

7 serniczków lub 1 duży o śr. 20 cm

sernik:

  • 2 szklanki orzechów nerkowca
  • 1 + 1/2 szklanki borówek
  • 6 łyżek syropu klonowego (cukru pudru albo erytrolu)
  • 1 łyżka cukru z wanilią
  • sok z 1 cytryny, ok. 4-5 łyżek
  • 4 łyżki oleju kokosowego

spód:

  • 3/4 szklanki daktyli bez pestek
  • 3/4 szklanki orzechów włoskich i/lub laskowych/migdałów

Przygotowanie

  1. Nerkowce zamocz w 3,5 szklanki wody. Odstaw na noc do nasiąknięcia. 
  2. Następnego dnia zacznij od przygotowania spodu. 
  3. Miękkie daktyle (jeśli są twarde zamocz je na 10 minut we wrzątku) zmiksuj z orzechami na papkę z grudkami.
  4. Wyłóż masę na spody do 7 foremek od muffinek lub do tortownicy. Użyj papieru do pieczenia, tak jak pokazałam na zdjęciach: potnij go w paski i powkładaj przed włożeniem bakalii, żeby łatwo wyjąć serniki po zamrożeniu. 
  5. Orzechy odsącz.
  6. Następnie zmiksuj na gładki krem z 1 szklanką borówek i resztą składników sernika. 
  7. Jeśli orzechy nie będą chciały się zmiksować dolej 2-3 łyżki wody. 
  8. Spróbuj masy i jeśli czegoś jej brakuje dopraw ją np. syropem/cukrem czy sokiem z cytryny.
  9. Na spody wyłóż masę z nerkowców, wygładź wierzchy i powtykaj borówki dla dekoracji.
  10. Schowaj serniki do zamrażarki na 1-2 godziny. 
  11. Podawaj na bieżąco, resztę serników trzymaj w zamrażarce, bo w lodówce stają się miękkie. Najlepiej na chwilę przed podaniem wstaw serniczki do lodówki, aby zmiękły.